Historia pasty cukrowej – poznaj ciekawostki o tej metodzie depilacji!

Dzisiaj depilacja pastą cukrową postrzegana jest jako nowa technika usuwania włosów. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że słodkiej pasty używano już tysiące lat temu, przez co metoda uważana jest za starożytną sztukę. Z tego artykułu dowiesz się, skąd wywodzi się depilacja pastą cukrową i jakie metody stosowano przed jej wynalezieniem.

historia pasty cukrowej

Tajemniczy Wschód – początki pasty cukrowej

Kraje Wschodu – starożytny Egipt, Persja i Mezopotamia – uważane są za historyczną ojczyznę tego zabiegu kosmetycznego. Istnieje kilka wersji pochodzenia pasty cukrowej, ale korzenie każdej z nich sięgają starożytnej cywilizacji wschodniej, która słynęła ze szczególnego stosunku do kobiecego piękna. Poniżej opowiemy o każdej z nich, aby lepiej przybliżyć historię tego wyjątkowego kosmetyku.

Pasta cukrowa w imperium perskim

Dawne imperium perskie, według jednej z wersji, uważane jest za przodka pasty cukrowej. Jak każde państwo muzułmańskie, Persja miała własne kanony kobiecego piękna i oraz przepisy dotyczące wyglądu i higieny kobiety.

Pojawienie się pasty cukrowej wiąże się z dawnym rytuałem przedślubnym. Świeżo upieczona perska oblubienica miała wejść w życie małżeńskie czysta i nienaganna, gotowa poświęcić swoją duszę i ciało prawowitemu małżonkowi. Obowiązkowym wymogiem było pozbycie się całego nadmiaru włosów na ciele, z wyjątkiem głowy, rzęs i brwi. Nieprzestrzeganie tego wymogu mogło prowadzić do przykrych konsekwencji – rodzinie groziła hańba, a panna młoda do końca swoich dni pozostawała niezamężna.

Aby pozbyć się włosów, zarówno perskie panny młode, jak i mężatki stosowały słodką pastę. Sam proces depilacji przypominał sakrament i specjalną sztukę, której subtelności były przekazywane z ust do ust z matki na córkę. Kobiety były zobowiązane do utrzymywania ciała w gładkości i czystości przez cały okres trwania małżeństwa – symbolizowało to czystość i szacunek dla męża.

Co ciekawe, aż do pierwszego tysiąclecia p.n.e. uprawa cukru ograniczała się do terenów dzisiejszej Oceanii. Dlatego można przypuszczać, że do tego czasu zabieg odbywał się za pomocą mieszanek na bazie miodu.

Pasta cukrowa w Egipcie

Kult nagiego ciała, który rozkwitł w starożytnym Egipcie w III wieku p.n.e., zdaniem historyków, mógł być także podstawą do powstania nowych metod pozbywania się owłosienia. Obecność włosów na ciele kobiety, uznano za niedopuszczalne, ponieważ nadmiar włosów kojarzył się z brudem. 

Początkowo Egipcjanie używali niezwykle bolesnych i prymitywnych środków do usuwania włosów, w tym ostrzy i pęset, a także urządzeń łączących funkcje maszynki do strzyżenia włosów i brzytwy. Eksponaty te datowane są na lata 1450-1900. p.n.e. i są obecnie wystawiane w dziale egiptologii Muzeum Brytyjskiego.
Z biegiem czasu metody radzenia sobie z nadmiarem włosów były udoskonalane, a prastare usuwanie włosów stało się prawdziwą sztuką. Pojawia się Sukkar – metoda pozbywania się owłosienia ciała, znana dziś jako depilacja pastą cukrową. 

Podczas podbojów Aleksandra Wielkiego kobiety swoją urodą zobowiązane były do ​​inspirowania mężczyzn do militarnych wyczynów. Piękni Egipcjanie byli traktowani jak istoty nieziemskie i zmuszani do wspierania tego kultu, troskliwie dbając o siebie. Powstały kluby, w których kobiety gromadziły się w pięknych ukwieconych ogrodach, aby pomagać sobie nawzajem w przeprowadzaniu zabiegów kosmetycznych.

Nefertiti, czy Kleopatra?

Głównym standardem kobiecości i piękna w starożytnym Egipcie była królowa Kleopatra, która poświęcała wiele czasu na dbanie o siebie. Legenda głosi, że pastę cukrową stworzył nadworny uzdrowiciel starożytnej królowej. Na jej prośbę wynaleziono nowatorską jak na tamte czasy metodę pozbywania się włosów – za pomocą słodkiej masy. Podstawą remedium był miód z dodatkiem soku z aloesu, ekstraktów z cytrusów i zmiażdżonej mięty, który chłodził skórę i służył jako łagodny środek przeciwbólowy. Służące smarowały skórę Kleopatry słodką masą, a następnie usuwały ją wraz z nadmiarem włosów.

Natomiast według wersji, innego słynnego Egipcjanina, to Nefertiti, spróbowała pierwszej depilacji cukrem. „Główna żona” starożytnego egipskiego faraona Echnatona mieszkała w Egipcie i podobnie jak Kleopatra słynęła z nieziemskiej urody.

Inne wersje na temat wynalezienia pasty cukrowej

Wielu historyków uważa, że ​​prototyp techniki został wynaleziony niezależnie w kilku krajach Azji i Afryki jednocześni . Tak więc w Tunezji procedura ta była znana jako „sokker” – co w tłumaczeniu oznacza „cukier”. Skład tunezyjskiego kosmetyku pod wieloma względami przypomina współczesne pasty cukrowe: cukier rozpuszczono w wodzie i dodano niewielką ilość soku z cytryny.
Istnieje wersja, w której cukier został przypadkowo użyty do usunięcia nadmiaru owłosienia. Początkowo rany i oparzenia leczono słodką masą, starając się zapobiec zakażeniu. Podczas usuwania masy zauważono, że jednocześnie usuwa włosy, pozostawiając skórę czystą i gładką.

W okresie imperium tureckiego depilacja cukrem rozpowszechniła się i była znana tureckim kobietom jako „agda”. Mieszkańcy licznych haremów musieli dbać o czystość ciała, dlatego depilacja stała się prawdziwą sztuką  i przetrwała do dziś.

Pasta cukrowa w Europie

Za europejskiego spadkobiercę tradycji starożytnego świata arabskiego można uznać terytorium obecnego Półwyspu Apenińskiego. Kultura Cesarstwa Rzymskiego miała wiele wspólnego z perską i egipską i przyjęła wiele technik, w tym pielęgnację ciała. Niestety starożytni Rzymianie zapomnieli o technice pozbywania się owłosienia cukrem, a sztuka depilacji jako taka pojawiła się w Europie dopiero w XX wieku.

W średniowiecznych krajach europejskich stosowano okrutne, wręcz barbarzyńskie metody pozbywania się nadmiaru owłosienia. Europejczycy używali między innymi mieszanki na bazie wapna, czerwonej rudy arsenu, kocich odchodów, octu i soku z bluszczu.

Depilacja w średniowiecznej Europie była bardziej środkiem utrzymania higieny niż sposobem na dbanie o siebie. Częste mycie było nieosiągalnym luksusem, a usuwanie owłosienia w pachwinie i pod pachami pozwalało pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Europejki dość późno zaczęły myśleć o depilacji w trosce o urodę. Nabrała ona masowego charakteru dopiero w latach 20. XX wieku, wraz z wypuszczeniem na rynek pierwszej maszynki do golenia dla kobiet. Kolejny etap zabiegów kosmetycznych wkroczył w czasie II wojny światowej. Ze względu na brak rajstop nylonowych kobiety były zmuszone do całkowitego golenia nóg. W tych latach pojawiła się też pierwsza elektryczna maszynka do golenia Remington dla kobiet, która ostatecznie nie zapuściła korzeni w branży kosmetycznej.

Historia pojawienia się tego kosmetyku w ​​Europie sięga 1984 roku, kiedy to podróżująca po Tunezji turystka przywiozła do swojej ojczyzny w Anglii przepis na pastę cukrową. Urzekła ją wówczas względna prostota i bezpieczeństwo metody, którą później doceniły kobiety w całej Europie.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo, długotrwała gładkość, minimalny dyskomfort i maksymalna skuteczność zabiegu to tylko niewielka część korzyści ze stosowania pasty cukrowej. Procedura wciąż się jest doskonalona, a firmy kosmetyczne wciąż wymyślają nowe techniki i pasty dostosowane do współczesnych standardów. Wszystko to sprawia, że depilacja pastą cukrową jest prostą i skuteczną metodą, którą warto wypróbować na własnej skórze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *